Skip to content

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA I ESTETYCZNA

Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem próchnicy i odbudową uszkodzonych tkanek zęba. Najważniejsza jest profilaktyka, która pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia poważniejszych chorób jamy ustnej. Pierwszymi niepokojącymi objawami próchnicy jest nadwrażliwość, przebarwienia na szkliwie i bóle zębów. W Ortodent Next posiadamy nowoczesny sprzęt stomatologiczny, który umożliwia postawienie trafnej diagnozy i zaplanowanie właściwego leczenia. Wszystkie zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, co wpływa na komfort podczas leczenia i do wypełnień zębów używamy materiałów najwyższej klasy.

 

 

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Pedodoncja jest to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem najmłodszych pacjentów. W Ortodent Next dziecko jest bardzo ważnym pacjentem. Dokładamy wszelkich starań, aby pierwsza wizyta była przyjemnością. Nasze pociechy od najmłodszych lat potrzebują opieki stomatologicznej i otaczamy je troską poprzez wizyty adaptacyjne, lakierowanie, lakowanie i leczenie zębów mlecznych i stałych.

 

 

Przygotowanie do wizyty

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się ok. 1 roku życia Dziecka, zanim pojawi się problem z zębami tak, by Nasza Pociecha nie miała nieprzyjemnych skojarzeń z fotelem dentystycznym. Przed spotkaniem dobrze jest porozmawiać z Dzieckiem i wytłumaczyć jak będzie wyglądać wizyta. To odgrywa ogromną rolę w podejściu najmłodszego Pacjenta i powodzeniu wizyty. Istotna też jest godzina, Dzieci najchętniej współpracują z lekarzem w godzinach porannych. Zachęcamy, by pierwsza wizyta była wizytą adaptacyjną -dziecko poznaje gabinet i sprzęt.

Próchnica u dzieci

Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, mają cieńsze szkliwo i cieńszą warstwę zębiny, z tego powodu próchnica u dzieci postępuje bardzo szybko. Musimy mieć świadomość, że stan zębów mlecznych ma ogromny wpływ na stan zębów stałych w przyszłości, dlatego zapobieganie próchnicy pozwala nam zmniejszyć negatywne jej konsekwencje i pozwala na prawidłowy rozwój narządu żucia.

 

 
Lakowanie/lakierowanie

Lakowanie zębów jest profesjonalnym i całkowicie bezbolesnym zabiegiem wykorzystywanym w profilaktyce, którego celem jest ochrona zębów stałych przed próchnicą. Zabieg ten polega na uszczelnianiu naturalnych bruzd na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Lakowanie powinno być przeprowadzone w niedługim czasie po wyrznięciu się zębów. Lakierowanie polega na pokrywaniu zębów preparatem z wysoką zawartością fluoru, dzięki temu zęby chronione są przed próchnicą. Dla najlepszego działania zaleca się wykonywanie zabiegu lakierowania od 3 do 6 miesięcy zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

 

 

LECZENIE KANAŁOWE

Leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadza się, gdy nieleczona próchnica doprowadzi do zniszczenia tkanki zęba a tym samym do zapalenia miazgi. W momencie, kiedy odwlekamy leczenie kanałowe doprowadza to do zakażenia tkanek sąsiadujących i powstania ropnia. Leczenie kanałowe to nic innego jak zabieg, który ma na celu usunięcie zakażonej tkanki oraz bakterii ze środka kanałów. Po dokładnym oczyszczeniu systemu kanałowego przestrzeń tą wypełnia się specjalnym materiałem- gutaperką. Zabezpiecza ona ząb przed dalszą infekcją i umożliwia zachowanie go w jamie ustnej na wiele kolejnych lat.

 

 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie pod mikroskopem gwarantuje precyzyjne leczenie w dużym powiększeniu i doświetleniu, co pozwala nam ratować nawet zęby skazane na usunięcie. To najwyższa możliwa jakość leczenia kanałów zęba. Mikroskop zabiegowy wykorzystujemy nie tylko w leczeniu endodontycznym. Wspiera nas w codziennym leczeniu zębów, w chirurgii, implantologii, protetyce czy leczeniu dziąseł. Mikroskop stomatologiczny powiększa pole widzenia zęba poddawanego leczeniu, ułatwia wypełnienie kanałów i pomaga całkowicie oczyścić kanały eliminując ryzyko ponownej infekcji.

 

 

Gutaperka

Po opracowaniu kanału należy go szczelnie zamknąć, by chronić go przed bakteriami. Hermetyczne zamknięcie kanału jest jednym z warunków trwałości leczenia. W Ortodent Next stosujemy jedną z najskuteczniejszych metod, czyli wypełnianie za pomocą termoplastycznej gutaperki. Dzięki jej wykorzystaniu leczenie kanałowe jest szybsze i bardziej precyzyjne.

Koferdam

W Ortodent Next endodonta zawsze korzysta z koferdamu w trakcie leczenia kanałowego. Koferdam to arkusz gumy, który służy w stomatologii w celu izolacji pola zabiegowego. W większości zabiegów stomatologicznych ślina jest wrogiem długoterminowego powodzenia. W koferdamie wykonuje się otwory w liczbie odpowiadającej liczbie leczonych zębów, a następnie nakłada na ząb.
Wykorzystanie koferdamu zapewnia:
• utrzymanie maksymalnej suchości pola zabiegowego;
• utrzymanie bariery aseptycznej;
• większy dostęp do pola zabiegowego;
• większą widoczność pola zabiegowego;
• komfort pacjenta (brak niewygodnych wałków z ligniny).

 

PROTETYKA

Protetyka to dziedzina stomatologii mająca na celu odbudowę zniszczonych, lub utraconych zębów jednocześnie przywracając funkcjonalność, estetykę i komfort życia. W zależności od potrzeb pozwala uzupełnić braki za pomocą koron, mostów, licówek, protez.

 

 

Korony zębowe

To przypominające nakładkę uzupełnienia pozwalające odbudować zniszczone zęby. Stosuje się je, gdy u Pacjenta występuje duże zniszczenie korony zęba, złamanie w wyniku urazu, bądź przebarwienie. Korony są zbliżone do wyglądu naszych naturalnych zębów i pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem na lata.

 

 

Licówki

Licówka jest to cienka porcelanowa płytka przyklejana przez stomatologa do przedniej, widocznej części zębów. Dzięki licówkom jesteśmy w stanie poprawić kolor oraz kształt zębów poprawiając przy tym estetykę uśmiechu.

 

 

Inlay/onlay/overlay

Inlay, Onlay i Overlay to świetna alternatywa dla tradycyjnych wypełnień stomatologicznych. Ich główną zaletą jest możliwość dokładnej rekonstrukcji anatomicznego kształtu zęba. Ponadto wkłady koronowe inlay, onlay i overlay charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie, dużą szczelnością, estetyką i trwałością.

 

 

Most

Most to stałe protetyczne uzupełniające brak od jednego do nawet kilkunastu zębów. Most jest wykonany z bardzo trwałych materiałów i cementuje się go w jamie ustnej na stałe do zębów sąsiednich, lub implantów, które są jego filarami. Most dzięki wysokiej estetyce i funkcjonalności odtwarza czynność i kształt utraconych zębów.

 

 

Protezy zębowe

Protezy zębowe są popularnym uzupełnieniem zębów utraconych lub usuniętych wskutek urazów mechanicznych i zaawansowanych zmian chorobowych. Przywracają one sprawność żucia oraz skuteczność funkcji rozdrabniania pokarmów i ich połykania, istotnych dla prawidłowego procesu odżywiania i trawienia. Dzięki dobrze dobranym i wykonanym protezom zębowym znacząco poprawia się również wygląd pacjenta. W Ortodent Next wykonujemy protezy dostosowane indywidualnie do potrzeb i oczekiwań klientów, w tym m.in. protezy akrylowe i szkieletowe.

 

 

CHIRURGIA

Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną stomatologii, która obejmuje cały szereg zabiegów w obszarze jamy ustnej. Obejmuje nie tylko chirurgiczne usuwanie zębów, ale również chirurgię odtwórczą tkanki kostnej i mikrochirurgię tkanek miękkich, które przygotowują jamę ustną do specjalistycznego leczenia np. wszczepiania implantów, zabiegów protetycznych, czy też endodoncji.

 

 

Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja zęba to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiednich narzędzi. W Ortodent Next zabieg usunięcia zęba wykonywany jest w znieczuleniu, przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego. Wskazaniami do ekstrakcji zęba są stany chorobowe niepoddające się już leczeniu zachowawczemu. Najważniejsze z nich to:

  • przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych,
  • głębokie złamanie zębów,
  • zaawansowane stadia paradontozy.

 

 
Podniesienie dna zatoki szczękowej

Podniesienie dna zatoki szczękowej (znany również Sinus Liftem) to zabieg polegający na wprowadzeniu materiału kościozastępczego pod błonę śluzową wyściełająca zatokę szczękową w celu zwiększenia ilości kości przed planowanym zabiegiem implantologicznym w trudnych warunkach anatomicznych szczęki. Dno zatoki szczękowej podnosi się dwoma sposobami- metodą otwartą i zamkniętą.

 

 
Regeneracja kości

Regeneracja kości (augumentacja) to etap leczenia implantologicznego, który przeprowadza się, gdy u Pacjenta doszło do zaniku kości wyrostka zębodołowego. Może odbywać się poprzez wszczepianie w miejsce braku kości pobranej z własnego organizmu (przeszczep autogenny) lub od dawcy (przeszczep homogenny) albo wszczepienie materiału kościozastępczego, syntetycznego – materiału alloplastycznego.

 

 

IMPLANTY

Implanty są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które z różnych przyczyn utraciły swoje zęby w przeszłości. Poprawiają zarówno jakoś życia, jak i zdrowie jamy ustnej i dzięki nim można na nowo cieszyć się pięknym uśmiechem. W OrtodentNext wszczepiamy implanty tylko renomowanych firm.

 

 

Co to jest implant?

Implant zębowy jest to niewielka śruba tytanowa, bądź cyrkonowa, którą wszczepia się w kość i pełni on funkcję korzenia zęba. Na implantach montuje się odbudowę protetyczną: koronę, most, lub protezę. Dzięki implantom unika się szlifowania zębów sąsiadujących z luką.

 

 

Jak wygląda wszczepienie implantu?

Etap I

Zabieg wstawienia implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki temu jest on całkowicie bezbolesny. W wywiercony w kości otwór wprowadza się implant. Po 7-10 dniach od zabiegu konieczne jest ściągnięcie szwów.

Etap II

Integracja implantu to proces, który trwa 2-6 miesięcy. Na czas gojenia implantu wykonywane jest tymczasowe uzupełnienie protetyczne.

Etap III

Po okresie osteointegracji, pobiera się wycisk pod pracę protetyczną. Etap protetyczny jest kwestią indywidualną i w zależności od rodzaju uzupełnienia protetycznego trwa od dwóch tygodni do ok. 2 miesięcy.

 

CLEAR ALIGNER

Clear Aligner to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przeźroczystych nakładek, które prostują zęby nie powodując u Pacjentów niedogodności i dyskomfortu związanego z codziennym użytkowaniem.

Nakładki wykonywane są metodą termoformowania na urządzeniach firmy Scheu Dental w wyspecjalizowanych laboratoriach na terenie kraju, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i analizy cyfrowej. Dzięki temu leczenie jest precyzyjne, szczegółowo zaplanowane i porównywalne cenowo a nawet tańsze niż inne metody leczenia stosowane w ortodoncji.

Nakładki są przezroczyste, niemal niewidoczne, a przez to wyjątkowo estetyczne. Wykonane są z miękkiego materiału, bez żadnych elementów metalowych do mocowania czy skręcania, przez co są wygodne i nie powodują odczucia bólu czy gniecenia. Można je łatwo zdejmować do jedzenia i czyszczenia więc utrzymanie higieny jest niezmiernie łatwe. Są idealnie dopasowane do zębów, dlatego Pacjenci bez skrępowania mogą się śmiać i rozmawiać.

 

 

ORTODONCJA

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Leczenie ortodontyczne ma za zadanie przywrócenie właściwego zwarcia między górną i dolną szczęką, wyrównania i właściwego ustawienia zębów w łukach zębowych przy użyciu aparatów ortodontycznych. Wady ortodontyczne mogą mieć ogromne konsekwencje zdrowotne i życiowe, w tym przede wszystkim choroby przyzębia, zaburzenia funkcji skroniowo-żuchwowych, uszkodzenia błony śluzowej warg i policzków, ułamania i ukruszenia zębów, próchnica, zaburzenia żucia, oddychania czy wady wymowy.W leczeniu wad zgryzu znajdują zastosowanie aparaty ruchome oraz stałe. Leczenie ortodontyczne to połączenie wiedzy i wielu dziedzin stomatologii. W Ortodent Next zespół naszych specjalistów czuwa nad jego przebiegiem i do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie łączac stomatologię zachowawczą, protetykę i chirurgię.

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta konsultacyjna z lekarzem ortodontą ma na celu poinformowanie o przebiegu przyszłego leczenia. Wykonujemy na niej szczegółowe badanie stomatologiczne, zdjęcia zewnątrz i wewnątrzustne, oraz zdjęcie RTG i pobieramy wyciski diagnostyczne, na podstawie których technik odlewa modele diagnostyczne. Planowanie leczeniaKolejna wizyta pozwala na określenie rodzaju wady zgryzu, omówieniu planu leczenia i wyboru rodzaju aparatu ortodontycznego. Przedstawiane są również na tej wizycie koszty leczenia.

Założenie aparatu

Założenie aparatu polega na przyklejeniu zamków aparatu do powierzchni zębów w odpowiedniej pozycji i połączeniu ich za pomocą cienkiego druta oraz gumek. Od momentu założenia aparatu rozpoczyna się aktywna faza leczenia ortodontycznego. Warunkiem powodzenia całego procesu są jest przestrzeganie zaleceń lekarza i regularne wizyty kontrolne.

Czas leczenia

Leczenie ortodontyczne zależne jest od wieku Pacjenta i poziomu jego wady. Zazwyczaj trwa od 1,5 roku do 3 lat. Istotne jest również przestrzeganie wizyt kontrolnych, które odbywają się co 4-6 tygodni.

Retencja

Po zakończeniu leczenia rozpoczyna się okres retencji, czyli proces stabilizacji efektów leczenia. Jest to równie istotny etap, jak leczenie ortodontyczne. Pacjentowi zakłada się aparat retencyjny i jego zadaniem jest utrzymanie zgryzu i ustawienia zębów w osiągniętej leczeniem pozycji. Retainer to zazwyczaj przezroczyste nakładki, które zakłada się na noc. Bez zastosowania się do zaleceń lekarza ortodonty istnieje duże ryzyko nawrócenia wady.